Seuraa meitä somessa:
TwiittaaMiehet
Akaa-Volley - Hurrikaani-Loimaa
22.02.2025
Kilpailu runkosarjan ykköspaikasta käy kuumana
Onneksi lentopalloa ei tarvitse markkinoida järjestämällä nyrkkitappeluita ottelun alkuun. Tunnetta on sekä kentällä että katsomossa, mutta se puretaan positiivisuuden kautta. Samalla junioreille opetetaan reilua peliä ja vastustajan kunnioittamista.
Ensi lauantaina saamme jälleen kokea sekä tunteita että tunnelmaa Akaa Areenalla. Kun Akaa-Volley isännöi Hurrikaani Loimaata, hallista voidaan katkaista lämmityslaitteet pois päältä. Areena täyttyy lämpimistä ihmisistä ja lämpimästä tunnelmasta.
Mikä joukkue päätyy runkosarjan ykköseksi? Siitähän tässä on kyse. Joukkueet ovat käytännössä täysin tasoissa ennen Akaa Areenan ehkä noin 1000 henkisen katsomon edessä käytävää taistelua. Saviseudun sankarit johtavat pisteellä, mutta Etelä-Pirkanmaan gladiaattorit ovat pelanneet yhden ottelun vähemmän. Herkullinen asetelma!
Hurrikaani Loimaa tunnetaan kovana syöttöjoukkueena. Camden Giannin hypärit lähtevät sellaisella voimalla, että niistä voitaisiin ottaa puhtia paikalliseen sähköverkkoon ja silti loppuenergia riittäisi viemään vastaanottajan hihat rullalle. Pallo saa melkoista kyytiä koko muultakin loimaalaismiehistöltä, joten liberon ja yleispelaajien käsivarret ovat varmasti Akaa-Volleyn pelissä aivan avainasemassa.
Joukkueiden tämän kauden kohtaamisissa Akaa-Volleyn vastaanotto on pelittänyt 56, 50 ja 58 prosenttisesti. Lukemat ovat riittäviä otteluvoittoon. Ehkä Hurrikaanin syöttöpeli on edelleen kehittynyt ja Akaan vastaanotto on uuden haasteen edessä?
Akaa-Volleyn vahvuus on rosterin laveus. Passarit Ilja Ivanov ja Ville Kuukasjärvi pelaavat hieman eri tavoin. Yhteinen tekijä on räjähtävä syöttö – molemmilta ässä onnistuu. Hakkureista Jaylen Jasperista ja Matias Tihumäestä kumpi tahansa voidaan heittää kehiin. Edellinen pelaa korkealta ja kovaa ja jälkimmäinen on osoittanut monipuolisuuttaan. Yleispelaajista Akaa-Volleylla on jopa runsauden pulaa ja laatu on tasaista.
Akaan keskipelaajista kentälle astuu varmasti Petteri Tyynismaa. Mutta kuka toiseksi – kaksi kovaa ehdokasta? Liberotontin haltija on ollut Joel Andersson, mutta VaLePa-pelissä vaihtonurkkauksessa nähtiin myös Jyri Niemi. Ovatko kuuluisat villatumput mukana lauantaina?
Akaa-Volleyn toiminnanjohtaja Panu Pitkänen on nykyään myös Akaa Areenan ylläpidosta ja asiakaspalvelusta vastaava. Loimaalaiset saattavat työllistää Panua merkittävästi, mikäli Loimaata markkinoivan laulun sanoihin on uskomista. Biisistä löytyvät säkeet: ”Savi sininen tursuu, varpaan väleistä pursuu.” Areenan yleisen siisteyden vaalimiseksi toivomus on, että saviseutulaiset pesisivät varpaansa ennen vierailua ; )
Tervetuloa Areenan tunnelmaan niin Loimaan suunnalta kuin kaikkialta muualtakin (vaikka savisin varpain). Jälleen pitää muistuttaa, että Akaan Viialassa on myös rautatiepysäkki. Oman auton voi siis jättää kotosalle ja osallistua näin ilmastotalkoisiin. Ottelu alkaa lauantaina klo 17.
Lippuja saa ennakkoon tutuista paikoista Kuntoaskel (Viiala), Neste ((Toijala), Konepiste (Valkeakoski), Urjalan Kylä Kahvila ja lippu.fi. Ruutu+ -palvelu on myös käytössäsi, jos et ehdi paikan päälle.
Harri Mattila