Joukkueiden aloitusseitsikot:
Hämeenlinna: Ylivainio, Aronen, Cox, Dambrehte, Vajdova, Kinnunen, Pecalli (L)
Kangasala: Jalonen, Pyhäjärvi, Laukkanen, Pöllänen, Koivuniemi, Rekola, Penttilä (L)
Kotijoukkue tuli ottelun alkuun aggressiivisesti ja saivat syötyä vahvalla syöttöpelillä vierailta terävimmän otteen alta pois. Kotijoukkueen Lauren Cox johti kotijoukkueen syöttötulista, eikä vierailta tuntunut löytyvän hyökkäyspaikoissa palloille päättäjää. Huomionarvoista oli, että kotijoukkue teki ensimmäisessä erässä yhdeksän virhettä voittaen erän kuitenkin. Ada Aronen oli ratkaisuhetkillä kotijoukkueen tuki ja turva.
Toinen erä noudatti samaa sapluunaa, kotijoukkue syötti vahvasti saaden rikottua vieraiden vastaanottoa, vaikka prosentit vaikutti olevan vierailla ihan ok. Kotijoukkue sai vastapalloja, jotka Lentiskerho käytti tylysti hyödyksi. Vieraiden valmentaja Nikolas Buser yritti herätellä joukkuettaan vaihdoilla, mutta vain Iida Pöllänen vaikutti olevan ainoa joka sai palloja alas hyvällä prosentilla. Kotijoukkueen vahva ja aggressiivinen peli tuotti tulosta ja pitkälle tauolle päästiin 2-0 johtotilanteessa.
Kolmanteen erään vierailijat tulivat selvästi aggressiivisemmin peliin ja vaikutti, että jokaista pistettä juhlitaan kuten otteluvoittoa. Hyvä alku tuottikin tulosta tiettyyn pisteeseen, kunnes kotijoukkueen vahva hyökkäyspeli oli vieraille liikaa. Kangasala tuli erän puolessa välissä tasoihin, mutta kotijoukkue teki tarvittavan tuttuun tapaan Arosen ja Dambrehten johdolla ja pääsivät juhlimaan 3-0 voittoa. Sarja on tasan 1-1 ja pelit jatkuu keskiviikkona niin ikään Hämeenlinnassa.
Suurin ero lauantain otteluun lienee se, että Hämeenlinna löysi keskipelinsä ja keskitorjujat tekivät 22 pistettä, kun aiemmassa pelissä Kangasala oli keskeltä vahvempi. Tänään tilanne oli täysin toisin, kun vieraiden keskipelaajat tekivät pisteitä puolet vähemmän. Lisäksi Iida Pöllänen jäi hyökkäyspelissä hieman yksin, joka kertonee kotijoukkueen hyvästä taktiikasta.
Iida Pöllänen, Kangasala:
”Meiltä huono peli lukuunottamatta kolmaa erää. Jos oltais pelattu kuten kolmannessa, ei olisi tämä peli ollut ohi kolmessa erässä. Pitkällä tauolla oli hyvät puheet ja niillä eväin keskiviikkoon, silloin ei käy näin.”
Lauren Cox, Hämeenlinna:
”Me pelattiin tänään paljon aggressiivisemmin ja kontrolloitiin peliä alusta alkaen. Kaikki pelasi mielestäni hyvin meillä. He tulevat varmasti paljon vahvemmin keskiviikkona, joten meidän pitää olla aggressiivisia myös silloin.”
Nikolas Buser, Kangasala:
”Tiesimme että kotijoukkue tulee vahvasti tähän peliin tiukan tappion jälkeen. Tuntui, ettemme olleet valmiita siihen, vei aivan liian kauan aikaa vastata kotijoukkueen vahvaan peliin. Kaksi ensimmäistä erää ei ollut hyviä meidän osalta. Pitkällä tauolla puhuimme, että pitää olla aggressiivisia. Meidän pitää olla valmiimpia ylihuomenna.”
Andrea Carasi, Hämeenlinna:
”Me halutaan olla aggressiivia kotona. Me pelattiin tänään hyvää lentopalloa etenkin syöttöruudussa. Me ei nostettu hyvin, mutta minua ei kiinnosta jos pelataan muuten hyvin. Sarja on 1-1 ja pelien lopputuloksella ei ole väliä. Meidän pitää tehdä enemmän töitä jotta voitamme. Nyt lepoa ja valmistautuminen ylihuomiseen.”
Hämeenlinna - LP Kangasala 3-0
25–22, 25–17, 25–23
Koti:Aronen 19/+11, Dambrehte 13/+11, Cox 12/+10
Vieras:Pöllänen 17/+11, Ahtola 7/+6, Koivuniemi 7/+0
MVP:t
Iida Pöllänen Kangasala
Lauren Cox Hämeenlinna
Katsojia 514
Ottelukuvat
Ottelutilasto
Ottelusarjan tilanne 1-1
LP Kangasala (2) - Hämeenlinnan Lentopallokerho (3)
KE 2.4. klo 18:30 Hämeenlinna
PE 4.4. klo 18:30 Kangasala
SU 6.4. klo 17:00 Kangasala RUUTU studio
Tarvittaessa
TI 8.4. klo 18:30 Hämeenlinna
TO 10.3. klo 18:30 Kangasala