Aloitusseitsikot
Hämeenlinna: Ylivainio, Aronen, Kinnunen Dambrehte, Haatainen, Kinnunen, Pecalli (L)
Kangasala: Jalonen, Pyhäjärvi, Rekola, Pöllänen, Ahtola, Laukkanen, Penttilä (L)
Ensimmäisessä erässä kotijoukkue näytti ettei ole valmis antautumaan finaalipaikan osalta. Kotijoukkueen vahva syöttöpeli sai rikottua Kangasalan vastaanoton täydellisesti vaikeuttaen vierailijoiden hyökkäyspeliä. Kotijoukkue hyökkäsi omat vastaanoton ja puolustuksen jälkeiset tilanteet uskomattomalla 65% teholla. Kotijoukkueen Nella Haatainen sekä Megija Dambrehte tuntui saavan välillä vaikeistakin tilanteistä hyökättyä pisteen. Vieraiden Nikolas Buser ei saanut vaihdoillakaan toivottua tulosta ja kotijoukkue korjasi erän selvästi 25-10.
Toinen erä oli alusta asti äärimmäisen tasaista puurtamista, ja välillä mentiin tasaista sideout-peliä pidempi tovi. Kangasalan Iida Pöllänen päätti ottaa joukkueensa reppuselkään, ja löysi huikean pelaamisen tason kreivin aikaan. Pöllänen takoi toiseen erään peräti 11 pistettä osoittaen, että finaalipaikka maistu kangasalle. Vaikkei Kangasalan nosto ollut timanttia, löysi Emmi Jalonen hyökkääjät hyvin. Erän päätti kentälle tullut Eevi Lehmus lyömällä pallon torjunnan käsistä leveäksi vasta erän jatkopalloilla vieraiden tasoittaessa ottelun lukemiin 1-1.
Kolmanteen erään Kangasala sai energiaa toisen erän voitosta. Vieraat olivat Netta Rekolan johdolla energisempiä ja voitonnälkäisempiä. Laura Laukkanen otti pari isoa torjuntaa Hämeenlinnan erinomaisesta vastaanotosta ja näytti olemuksellaan olevan pelissä paremmin mukana. Carasi yritti vaihdoilla saada herätettyä joukkuetta taistelemaan, mutta Kangasala oli pelin päällä ja vei erän ansaitusti lukemin 25-16. Isoja pisteitä onnistui tekemään Eevi Lehmus, jonka tulo kentälle toisessa erässä oli oiva valinta Buserilta.
Neljännessä erässä näytti, että Kangasala tahtoi voittoa enemmän. Peli ei ehkä ollut kauneinta, vaan näytti enemmän kahden väsyneen joukkueen taistelulta. Hämeenlinnan ratkaisijajoukko jäi ohuehkoksi, ja Kangasala onnistui käyttämään paremmin tilanteensa hyödyksi. Vieraat jaksoivat jauhaa väsyneistä joukkueista paremmin, ja onnistuivat finaalinkiilto silmissään voittamaan erän, ottelun ja koko sarjan.
Iida Pöllänen, Kangasala:
”Meiltä kamala eka erä ja tokan erän altu. Pakoitimme itselleen peli-ilon ja se onneksi löytyi. Hyvällä fiiliksella finaaleihin, onneksi saadaan hetki levätä ennen niitä niin jaksaa pelata.”
Nella Haatainen, Hämeenlinna:
”Ehkä meiltä katkesi selkäranka toisen erän niukkaan tappioon. Koitettiin kahteen viimeiseen erään lähteä kovalla draivilla, muttei riittäny. Ei tässä kannata masentua, mitalli saatavissa niin pronssi maistuu kyllä.”
Nikolas Buser, Kangasala:
”Tämä oli voitontahdon ja kestävyyden voitto kokonaisuudessaan kuten sarja. Mielestäni emme nähneet hyvää lentopalloa koska joukkueet ovat väsyneitä. On epäinhimillistä pelata tälläisellä ottelutahdilla. Olemme ansainneet finaalipaikan, onneksi voimme levätä hetken ennen finaaleita. Eevi Lehmus oli erinomainen tänään joka käänsi ottelun penkiltä tullessaan. Olen iloinen ja väsynyt.”
Andrea Carasi, Hämeenlinnä:
”Toisessa erän lopussa menetettiin kahden pisteen johto ja sitä kautta erä, joka mielestäni oli ratkaisu. Meillä mielestäni loppui bensa mentaalipuolella. Nella Haatainen oli tosi hyvä, mutta hyökkäyspuolella hän ei saanut tarpeeksi apuja. Peli ei ollut laadukasta koska joukkueet ovat väsyneitä. Onneksi pronssipelit on kaksi peliä ja sen jälkeen pääsemme lomalle. Siihen lataamme kaiken jotta voimme lähteä lomalle hyvillä mielin.”
Hämeenlinna - LP Kangasala 1-3
25–10, 25–27, 16–25, 13–25
Koti:Haatainen 14/+9, Dambrehte 12/+7, Aronen 9/-1
Vieras:Pöllänen 18/+9, Lehmus 18/+11, Rekola 9/+5
MVP:t
Hämeenlinna Nella Haatainen
LP Kangasala Iida Pöllänen.
Katsojia 617
Ottelukuvat
Ottelutilasto
Ottelusarjan tilanne 4-2, LP Kangasala finaaleihin