Miehet

Vantaa Ducksille kaksi pelaajasopimusta

Unkarilainen keskipelaaja Alpar Szabo ja yleispelaaja Marko Määttänen jatkavat Vantaalla, Ducksin riveissä.

Vantaa Ducksille kaksi pelaajasopimusta

© Mestaruusliiga / Kuvituskuva

Keskitorjuja Alpár Szabó (26 v, 203 cm)

Edellisen mestaruusliigakauden torjuntatilaston voittaja Alpár Szabó jatkaa Vantaa Ducksissa myös seuraavalla kaudella. Unkarin maajoukkueen vakiokalustoon kuuluva Szabó saa tulevalla kaudella pelikaverikseen tutun unkarilaispassarin niin seurajoukkueesta kuin maajoukkueestakin.

– Olen päättänyt jatkaa Vantaa Ducksissa, koska todella pidin Suomen liigasta ja joukkueesta. Olen tyytyväinen pelaamiseeni viime kaudella, ja toivon tulevalta kaudelta joukkueelle hyvää sijoitusta. Tunnen hyvin Ducksin uuden passarin Bálint Magyarin, voitimme yhdessä neljä Unkarin mestaruutta ja Cupia, hän on myös pelikaverini Unkarin maajoukkueessa. Uskon, että saamme hyviä muistoja tulevasta Suomen kaudesta. 

Yleispelaaja Marko Määttänen (22 v, 192 cm)

Marko Määttänen aloittaa Vantaa Ducksissa kolmannen mestaruusliigakautensa. Yleispelaajana ja liberona liigassa esiintynyt monipuolinen Marko Määttänen on lentopallon lisäksi esiintynyt beach volleyn nuorten maajoukkuetehtävissä ja pelaa aikuisten beach volleyn SM-kiertueella.

Uusimmat uutiset

Jaa artikkeli

Lue myös

Kaikki artikkelit
Nurmesniemi tekee paluun Akaaseen – Köykkä purki sopimuksensa 19.9.2026 Miehet Kameyama ja Aronen kauden liigapelaajat 18.9.2026 Naiset Rojas ei tulekkaan Loimuun – uusi vahvistus haussa 10.9.2026 Miehet