Liiga

Urheilun Oikeusturvalautakunta hylkäsi LiigaSärkät Oy:n valituksen

Urheilun oikeusturvalautakunta on käsitellyt LiigaSärkät Oy:n valituksen koskien Lentopallon Mestaruusliigahallituksen päätöstä olla myöntämättä Liigalisenssiä LiigaSärkille kaudelle 2015-2016.

Urheilun Oikeusturvalautakunta hylkäsi LiigaSärkät Oy:n valituksen

© Mestaruusliiga / Kuvituskuva

Käsittelyn pohjana olleiden Mestaruusliigan sääntöjen ja liigalisenssin sekä Mestaruusliigan ja LiigaSärkkien vastineiden pohjalta päätöslauselmaan on Urheilun Oikeusturvalautakunta kirjannut seuraavat johtopäätökset:

”Mestaruusliigan hallituksen päätös on perustunut useiden ehdottomien lisenssisopimusehtojen laiminlyöntiin. Päätökselle on näytetty olleen asianmukaiset perusteet eikä Mestaruusliigan hallituksen ole näytetty käyttäneen harkintavaltaansa asiassa väärin. On myös jäänyt näyttämättä, että LiigaSärkkiä olisi kohdeltu asiassa syrjivästi. LiigaSärkkien valitus on siten hylättävä.”

Urheilun oikeusturvalautakunnan päätös oli yksimielinen.

Mestaruusliigan osalta lisätietoja antaa tarvittaessa puheenjohtaja Kauko Väinämö 040 157 51 59

Uusimmat uutiset

Jaa artikkeli

Lue myös

Kaikki artikkelit
Mestaruusliigakausi lähestyy – seuraa harjoitusotteluiden tuloksia tulospalvelusta 20.8.2026 Liiga Mestaruusliigan otteluohjelmat kaudelle 2026-2027 julkaistu 29.6.2026 Liiga Miesten Mestaruusliigan sopimustilanteet 2026-2027 20.6.2026 Liiga