Naiset PuMa Helsinki

Puijo Wolley piti pintansa Helsingissä

PuMa Helsinki kohtasi kotikentällään Mestaruusliigassa Puijo Wolleyn. Aiemmassa kohtaamisessa kotijoukkue Puijo voitti selkeästi 3-0, mutta tällä kertaa jatkuvasti otteitaan parantanut PuMa Helsinki haastoi vierasjoukkuetta huomattavasti enemmän. PuWon tehokkaampi torjunta- ja hyökkäyspelaaminen käänsi erien ratkaisuhetket lopulta vieraiden eduksi.

Kuva: Teemu Pitkäkoski

Kuva: Teemu Pitkäkoski

PuMa Helsinki kohtasi kotikentällään Mestaruusliigassa Puijo Wolleyn. Aiemmassa kohtaamisessa kotijoukkue Puijo voitti selkeästi 3-0, mutta tällä kertaa jatkuvasti otteitaan parantanut PuMa Helsinki haastoi vierasjoukkuetta huomattavasti enemmän. PuWon tehokkaampi torjunta- ja hyökkäyspelaaminen käänsi erien ratkaisuhetket lopulta vieraiden eduksi.

PuMa Helsinki: Hujanen, Bolink, Suomela, Gashi, Muukkonen, Vainikka, Jäppinen (L)
Puijo Wolley: Autere, Pertens, Peltomaa, Kilpinen, Kallinen, Räsänen, Help (L)

Jos aiempi kohtaaminen oli ollut Puijon näytöstä, PuMalaiset vaikuttivat päättäneen, että tämä peli ei ole toisinto edellisestä. Erän alku oli erittäin tasaista ja palloralleissa saatiin tehdä kunnolla töitä molemmin puolin pisteen saamiseksi. Vahvalla torjuntapelillä ja jatkopallohyökkäyksillä kotijoukkue pakotti Puijon ensimmäiselle aikalisälle tilanteessa 9-6. Vaikka Bolink syöttikin upean hypäriässän aivan sivurajan pintaan heti aikalisän perään ja vei kotijoukkueen jo 10–6-johtoon, Puijo ei tästä lannistunut, vaan alkoi itse painamaan nyt kaasua. Kallisen syöttövuorolla tilanne oli nopeasti 10-10 ja sitä seurasi PuMan aikalisä. Useampien hyökkäys- ja syöttövirheiden siivittämänä erää edettiin puoliväliin asti aivan vierekkäin. Johtoasema vaihtui ja tilanne tasoittui aina puolin ja toisin, kunnes vieraat repivät itselleen 15–18-johdon. PuMa kiri erän teemaan sopivasti tämän johdon lähes kiinni 17-18 ja jälleen edettiin piste kerrallaan, Puijo aina hieman edellä. PuMan epäonnistuneen hyökkäyksen jälkeen päävalmentaja Bergoli kutsui pelaajat aikalisälle 20-23. Aikalisän jälkeen Suomela passasi upeasti Bolinkin tyhjille ja antoi vielä lisähappea PuMalle 21-23, mutta läpi erän erittäin vahvasti hyökännyt Selma Räsänen viimeisteli passia toisensa perään ja vei vieraat eräpalloon. Erä päättyi Noora Päykkösen verkon kautta tippuvaan ässäsyöttöön 21-25.

Kuva: Teemu Pitkäkoski
Kuva: Teemu Pitkäkoski

Puijo sai hyvän alun toiseen erään libero Helpin puolustuksilla ja Räsäsen ja Kallisen yhteys toimi, jolloin Bergoli pyysi joukkueelle aikalisää tilanteessa 4-7. Syöttövirheet kurittivat harmillisesti edelleen kotijoukkuetta, minkä vuoksi piste-eroa oli haastavaa kiriä kiinni. Puijo kuitenkin myös avitti kotijoukkuetta omilla syöttövirheillään. Hujanen ja Lahdes onnistuivat pitämään syöttönsä ruudussa ja toivat onnistumisillaan kotijoukkueen takaa ohi johtoasemaan 12-11. Etenkin Hujanen työskenteli takakentällä kovasti pitääkseen palloa elossa, mutta Puijo pääsi rinnalle ja ohi johtoon 12-15. Myös Vainikka nosti profiiliaan ottelussa satasen hyökkäyksillä ja upeilla torjunnoilla ja sytytti Lehto Areenan runsasmääräistä yleisöä. Tilanteessa 14-16 Bergoli käytti tuplavaihdon ja ensimmäistä kertaa PuMan mukana oleva passari Elli Rantanen tuli Emiliina Heimalan kanssa kentälle. Rantanen ja Heimala pelasivat mainion vaihdon ja PuMa onnistui pysymään Puijon kelkassa tilanteeseen 17-18 asti. Kotijoukkueen peliesitykset kuitenkin hieman notkahtivat, kun vieraat karkasivat 17–21-johtoon, josta jälleen Bergolin aikalisä. Ella Peltomaa torjui pitkän pallorallin päätteeksi pisteen Puijolle, mutta Muukkonen otti seuraavassa pallossa tappotorjunnan Peltomaasta ja kuittasi kalavelat tilanteeseen 20-23. PuMan syöttövirheellä Puijo pääsi eräpalloon ja aiemmin vaihdosta kentälle tullut Rasinperä kuittasi peipillään erän viimeisen pisteen vieraille, 20-25.

Kuva: Teemu Pitkäkoski
Kuva: Teemu Pitkäkoski

Vaikka takana olikin kaksi hävittyä erää, PuMa aloitti kolmannen erän pirteästi 3–0-johdolla. Heimala oli tullut Bolinkin tilalle hakkurin tehtäviin ja otti paikkansa hienoilla hyökkäyksillä. Ottelulle kuitenkin jo hieman tyypillisesti saavutettu johtoasema kirittiin aina toisen toimesta kiinni. Tilanteessa 3-2 libero Jäppiselle sattui pieni loukkaantuminen, jolloin Henriksson hyppäsi liberon saappaisiin. Äkillisestä komennosta huolimatta Henriksson sai nopeasti pelin kulusta kiinni ja vastaanotti Puijon kovat syötöt peliin hyvällä prosentilla. Kotijoukkue sai nauttia parin pisteen johtoasemasta 7-5, kunnes Puijolta Autere ja Kilpinen ottivat peräjälkeen maukkaat torjunnat kotijoukkueesta ja tasoittivat tilanteen. PuMa sai pidettyä kahden pisteen johtoasemaa 11–9-tilanteeseen, kunnes Puijo tuli rinnalle ja ohi passari Kallisen mainioilla syötöillä. Bergoli otti aikalisän, kun johtoasema oli livennyt vieraiden hyväksi 11-13. Kotijoukkue tuli rinnalle 13-13 ja jälleen erää edettiin tasaiseen tahtiin. Puijo otti muutaman pisteen johdon 14-16, josta Heimalan syötöillä PuMa eteni jo 17–16-johtoon. Autere päätti tylysti kotijoukkueen kirivaiheen tappotorjunnalla ja hyökkäsi paterista Puijon jälleen johtoon.

Kuva: Teemu Pitkäkoski
Kuva: Teemu Pitkäkoski

Ottelu pysyi jännittävänä aivan erän loppuvaiheille saakka ja vierasjoukkueen päävalmentaja Pekka Seppänen keskeytti PuMan hurmoksen heidän johtaessaan 21-19. Puijon yleispelaaja Rasinperä oli löytänyt oikean pelivaihteen ja toi vieraat lähemmäs hyökkäyksellään, josta Autereen putoava leija tasoitti tilanteen 21-21. Puijo pääsi johtoasemaan 22-23 aivan erän loppuvaiheilla jälleen Kallisen syötöillä ja Bergoli käytti kotijoukkueen toisen aikalisän. Aikalisän jälkeisessä pallossa PuMa ei saanut hyökkäystä kuolemaan ja Rasinperä käytti jälleen mahdollisuutensa hyökäten Puijon ottelupalloon 22-24. Hujanen onnistui kaventamaan kakkospaikan hyökkäyksellään tilanteen vielä 23-24, mutta ottelu päättyi PuMan hyökkäysvirheeseen 23-25. Koko ottelu Puijo Wolleylle 0-3.

PuMa Helsingin kokoonpanossa oli tänään muutama uusi kasvo, kun valmennuskeskusjoukkueesta (Puma HVA) oli tullut mukaan keskipelaaja Siiri Suntio ja farmisopimuksella Tapanilan Erästä passari Elli Rantanen. Puma HVA:sta oli mukana myös jo aiemmin kokoonpanossa nähty Tessa Francke. Rantanen kävi kertaalleen tuplavaihdossa ja Francken mainiot syötöt olivat kääntää kolmannen erän PuMalle.

Pelaajat

Oona Rasinperä, Puijo Wolley:

  • Oli meiltä aika vaisu peli, ei ollut yhtään sen näköinen, kun ollaan treeneissä pelattu.

Syöttö oli huonoa ja puolustus myös. Erien lopussa oltiin kovempia.

  • Oma kausi on lähtenyt liikkeelle hyvin, tykkään olla Kuopiossa, jossa on kaikki hyvin, ja joukkue on aivan mahtava.

Elisa Muukkonen, PuMa Helsinki

  • Meidän tavoite oli lähteä kovalla syötöllä haastamaan Puijoa, mutta se ei ihan sitten onnistunut siten kuin haluttiin. Hyvin oltiin erät mukana, mutta kun päästiin 20 pisteeseen, ei saatu käännettyä eriä meille. Tietynlainen energia ja kommunikaatio puuttui tänään; niihin kaatui sitten.
  • Edellinen voitto toi hyvää fiilistä, ja me tiedetään, että voidaan voittaa ja saada myös eriä kärkijoukkueilta, kuten Puijolta, mutta on vaan pelattava vielä paremmin.

Valmentajat

Pekka Seppänen, Puijo Wolley:

  • Kokonaisuutena oltiin tänään vähän parempia. Saatiin esimerkiksi viimeisessä erässä syötöllä neljä ässää. Syötettiin suhteellisen vähillä virheillä ensimmäisessä ja viimeisessä erässä, niin se oli yksi tekijä. Pelin aikana vähän vaihteli, mitkä jutut meillä toimivat ja mitkä eivät. Rasinperä tuli tänään aika hyvin sisään ja oli todella tehokas hyökkäyksessä. Se oli yksi kulmakivi pelin loppuun.
  • Lähekkäin olevat pelit ja matkustaminen eivät saa vaikuttaa. Edellisen pelin jälkeen oli kuitenkin välipäivä, ja keskiviikkokin oli 3–0-peli, eikä mikään viiden erän maratonottelu, joka olisi vienyt paljon mehuja. Puolet peleistä pelataan vieraissa, joten matkustaminenkin on ihan normaalia. Ei niiden taakse voi mennä. Ei tänään ehkä ihan paras Puijo ollut. Toki PuMa pystyi välillä puskemaan meitä aika hyvin niin syötöllä kuin hyökkäyksellä, mutta omaan peliin jäi vielä vähän parannettavaa.

Andrea Bergoli, PuMa Helsinki:

  • Puhuimme ennen ottelua siitä, että jos haluamme haastaa näin vahvan joukkueen, meidän pitää syöttää tietyllä tavalla ja onnistua muutamissa asioissa todella hyvin niin torjunnassa, puolustuksessa kuin hyökkäyksessäkin. Kaikkein tärkeintä on kuitenkin se, että niin kauan kuin pelaamme pehmeällä asenteella, emme pääse mihinkään, varsinkaan näin vahvoja joukkueita vastaan.
  • Hyvää oli se, ettemme missään vaiheessa luovuttaneet kokonaan. Välillä reagoimme hyvin ja teimme hyviä asioita kahden tai kolmen pisteen ajan, mutta sitten nukahdimme taas pariksi pisteeksi. Pidin todella siitä, miten Emiliina Heimala tuli kentälle viimeisessä erässä, vaikka hän ei ollut pelannut vähään aikaan. Saimme myös tällä viikolla pariksi päiväksi apua Elli Rantaselta, josta oli paljon hyötyä harjoituksissa, ja tänään hän tuli hyvin kentälle. Lisäksi Tessa Franckelta tuli todella arvokas syöttövuoro. Saimme tänään penkiltä siis hyvää energiaa ja apua.
  • Edessä on kolme kiireistä viikkoa täynnä otteluita, matkoja ja vaikeita pelejä. Meidän pitää olla valmiita fyysisesti, mutta ennen kaikkea henkisesti. Emme voi lähteä otteluihin niin kuin tänään. Totesimme pukukopissa, että meiltä puuttui palo. Kolmannessa erässä nähtiin hieman kipinöitä, mutta liekki ei koskaan kunnolla syttynyt.

Parhaat pelaajat (MVP:t)

PuMa Helsinki: Elisa Muukkonen
Puijo Wolley: Oona Rasinperä

Rönttösrouvan palkitsema ottelun makein pelaaja: Assi Vainikka

PROlibero

Veera Help (Puijo Wolley, #7)

Ottelutilastot

PuMa Helsinki – Puijo Wolley
0-3 (21–25, 20–25, 23–25)

Muukkonen 12/-1
Hujanen 6/+1
Bolink 6/-2

Räsänen 12/+4
Autere 10/+5
Rasinperä 10/+7

Parhaat torjujat:
Autere 4
Vainikka 2
Kilpinen 2

Parhaat ässäsyöttäjät:
Kallinen 5
Bolink 1
Gashi 1
Heimala 1
Muukkonen 1
Autere 1
Päykkönen 1
Rasinperä 1
Räsänen 1

Katsojia: 430

Tarkka ottelutilasto

Joukkueiden seuraavat ottelut
PuMa Helsinki: 29.10.2026 klo 18:30 Arctic Volley–PuMa Helsinki, Santasport
Puijo Wolley: 28.10.2026 klo 18:30 LP Viesti–Puijo Wolley, Salohalli

Lehdistötilaisuus

Highlights

Uusimmat uutiset

Jaa artikkeli

Lue myös

Kaikki artikkelit
Puijo Wolleylle sadas runkosarjan otteluvoitto 22.10.2026 Naiset Naisten liigan TOP 6 – kokeneimmat pelaajat 20.10.2026 Naiset Iiris Rajamäen 7 ässää uusi kausiennätys 19.10.2026 Naiset