Miehet Hurrikaani Loimaa

Aleksi Muukkonen jatkaa Hurrikaanissa

Aleksi Muukkonen ja Hurrikaani- Loimaa ovat solmineet vuoden jatkosopimuksen. Täksi kaudeksi Loimaalle siirtynyt yleispelaaja Muukkosen sopimus oli katkolla kuluvan kauden jälkeen, mutta osapuolet sopivat jo hyvissä ajoin jatkosta

Aleksi Muukkonen jatkaa Hurrikaanissa

© Mestaruusliiga / Kuvituskuva

. – Loimaa on luultavasti paras paikka Suomessa pelata lentopalloa. Mukavan pieni kylä ja seuran ympärillä on hyviä ihmisiä, Muukkonen perustelee ratkaisuaan jatkosopimukselle.

19- vuotias Parikkalan Urheilijoiden kasvatti pelaa kolmatta kauttaa Mestaruusliigaa. Tällä kaudella Muukkonen on ollut erittäin tehokas hyökkäyssuuntaan, ollen Hurrikaanin kolmanneksi tehokkain pelaaja.

– Aleksi on iästään huolimatta fyysisesti hyvässä kunnossa. Eniten meillä on vielä tekemistä hiha- ja puolustuspelaamisessa, Jussi Heino analysoi. Päävalmentajan mukaan jatkossa nuoren miehen pitää pystyä kehittämään myös kokonaisvaltaista pelaamista. – Fokus ei välttämättä vielä kestä koko peliä. Siinä on parannettavaa, samoin pelin lukemisessa, Heino miettii.

Kuluvan kauden jälkeen Muukkonen astuu Puolustusvoimien palvelukseen.

Tällä hetkellä Hurrikaanilla on ensi kauden kattavat sopimukset Muukkosen, Santeri Välimaan, Luka Marttilan, Peter Vuorisen, Mikko Suomalaisen ja Miro Leinosen kanssa.

Uusimmat uutiset

Jaa artikkeli

Lue myös

Kaikki artikkelit
Nurmesniemi tekee paluun Akaaseen – Köykkä purki sopimuksensa 19.9.2026 Miehet Kameyama ja Aronen kauden liigapelaajat 18.9.2026 Naiset Rojas ei tulekkaan Loimuun – uusi vahvistus haussa 10.9.2026 Miehet