– Olen kiitollinen, että minulle on osoitettu luottamusta tällaiseen tehtävään kutsumiseen, sanoo Asikainen.
– Otan tehtävän vastaan innostuneena. Joukkue on voittanut cup-mestaruuden lisäksi kaksi hopeaa ja yhden pronssin. Jatkossa meidän tehtävämme on yhdessä toiminnanjohtaja Antti Siltalan kanssa jatkaa mitaliketjua.
Asikaisen mukaan maailmantilanne on sellainen, että urheilun sponsorieurot ovat aiempaa tiukemmassa.
– Olemme saaneet hyvin tukea yhteistyökumppaneiltamme, mutta lisää tarvitaan vielä.
– Hallituksemme on laajentunut, ja meidän on käytettävä kaikki kanavat ja keinot kumppaneiden löytämiseen.
Savo Volley on profiloitunut suomalaisessa urheilukentässä asioita eri tavalla tekeväksi seuraksi – videot ja somen käyttö ovat saaneet valtakunnallista huomiota. Savo Volleyn perustajajäseniin kuuluva Asikainen sanoo, että samalla linjalla jatketaan.
– Brändimme on rakennettu hyvin. Olemme jatkossakin koko Savon joukkue.
– Haluan sanoa erityiskiitokset edelliselle puheenjohtajalle Eija Laitiselle. Hän hoiti tehtävänsä erinomaisesti.
Yhtiökokous valitsi hallitukseen Tatu Säisän, Eija Laitisen, Timo Perälän, Riitta Mainingin, Tapio Hartikaisen, Pekka Lipsasen ja Pasi Halosen.























