Naiset

Hämeenlinnan Lentopallokerho 24. kerta perättäin välieriin

Keväästä 1998 lähtien on Hämeenlinna ollut mukana naisten lentopallon pääsarjan välierissä, kun niitä on pelattu. Niin tänäkin keväänä, 24:nnen kerran perättäin, kun Lentiskerho kaatoi OrPon puolivälierissä otteluvoitoin 3-1. Torstainen nelospeli päättyi hämeenlinnalaisille Oriivedellä 3-0 (25-15, 25-19, 25-20).

Hämeenlinnan Lentopallokerho 24. kerta perättäin välieriin

© Mestaruusliiga / Kuvituskuva

OrPo joutui otteluun ilman edellisessä pelissä sairauskohtauksen saanutta Ariana Pirviä, joka oli toki joukkueen mukana valmistautumassa peliin ”siviileissä”.

Hämeenlinna hallitsi peliä alusta loppuun ja ottelusarjan aiempien vaiheiden hyvää haastamista ei OrPolta nähty. OrPon pelaaminen oli virheherkkää ja vieraat mm. hyökkäsivät 50 % tehokkuudella. Jessika Mursula ja Netta Rekola olivat keskellä kotijoukkueen parhaat.

Hämeenlinnan laitapelaajakolmikko Madsen-Severika-Nayara oli tasainen ja Janna Ylivainio ruokki joukkueen hyökkäysarsenaalia tasaisen tyylikkäästi.

OrPo ei ole toimittanut pelaaja- ja valmentajakommentteja.

Hämeenlinnan Lentopallokerho 24. kerta perättäin välieriin

OrPo – Hämeenlinna 0-3
15-25, 19-25, 20-25
Koti:Aronen 11/+0, Mursula 9/+5, Paloniemi 8/-2
Vieras:Madsen 13/+9, Sevarika 12/+6, Ferreira 11/+9

Joukkueiden MVP:t
Netta Rekola, OrPo
Nayara Ferreira, Hämeenlinna

Ottelutilasto

Voitot 3-1 Hämeenlinnan Lentopallokerholle, Hämeenlinna välieriin

Uusimmat uutiset

Jaa artikkeli

Lue myös

Kaikki artikkelit
ArVon viimeinen palanen tuli Yhdysvalloista 9.9.2026 Naiset Tuuli Tuominen tekee paluun LP Viestiin 9.9.2026 Naiset LP Pihtipudas täydensi joukkuettaan Batistella 1.9.2026 Naiset