Miehet Hurrikaani Loimaa

Hurrikaani tiivisti peliään ja voitti

Keskiviikkoiseen Raision visiitin tapaan LiigaSärkät (12. 2-26, 7 pist) aloitti pelin terävästi torstaina Loimaalla. Tämän jälkeen isäntäjoukkue Hurrikaani (3. 20-7, 57 pist)otti kuitenkin ohjat käsiinsä ja palasi liigan kolmospaikalle erin 3-1 (23-25, 25-14, 25-18, 25-19).

Miesten liigakarsinnan otteluohjelma

© Mestaruusliiga / Kuvituskuva

Tuomas Koppanen otti kotijoukkueesta kahdeksan torjuntaa ja Danilo Carvalho vieraista peräti yhdeksän.

Ville Kakko, Hurrikaanin päävalmentaja:

– Hyökkäyspuolella oli tänään ongelmia. Syöttö sen sijaan toimi hienosti, samoin Tuomas Koppasen torjuntapeli (8 torjuntaa). Alun haparoinnin jälkeen selkeät kolme erää ja kolme pistettä.

Shailen Ramdoo, LiigaSärkkien päävalmentaja:

– Tänään pelasimme alussa kuten oli sovittu. Sen jälkeen hakkurimme ei pystynyt osumaan edes kenttään. Otan kuitenkin täyden vastuun lopputuloksesta.

Tuomas Koppanen, Hurrikaanit:

– Vastustaja puolusti hyvin. Jos asenne olisi ollut kunnossa heti alussa, olisimme voittaneet pelin 3-0.

Mikko Keski-Sipilä, LiigaSärkät:

– Eka erä oli sitä, mihin parhaimmillaan pystytään. Vastustaja pisti sen jälkeen päälle sellaisen syöttömyllyn, että jäimme ihan jalkoihin.

Parhaat pistemiehet
Hurrikaani Cedic 27/+18, Koppanen 12/+9, Oivanen 12/+9
LiigaSärkät Carvalho 17/+11, Keskisipilä 12/+4, Luna 8/+3

LähiTapiolan pisteet
3 Koppanen Hurrikaani
2 Cedic Hurrikaani
1 Lipp Hurrikaani

Ottelutilasto

Kuvat Juuso Riponiemi

Uusimmat uutiset

Jaa artikkeli

Lue myös

Kaikki artikkelit
VaLePalla miehistö koossa, yhteistreenit käynnissä – Järnvall palaa seuraan 4.8.2026 Miehet Kuubalaiskaksikko vahvistamaan Raision Loimua 31.7.2026 Miehet Tiikereiden kokoonpano vahvistuu – neljä pelaajasopimusta julki 21.7.2026 Miehet