Naiset LP Viesti

Jesse ja Hiltsu – 300 + 300

Lauantaina nähdään lentopallon Mestaruusliigassa erikoisen hauska yhteensattuma ja historiallinen hetki, kun kello 17 kihlapari Jesse Mäntylä-Hillaelina Hämäläinen aloittavat mollemmat 300. pääsarjatason lentpallo-ottelunsa.

Jesse ja Hiltsu - 300 + 300

© Mestaruusliiga / Kuvituskuva

Hurrikaani-Loimaan liberon Jesse Mäntylän kolmesatanen täyttyy Raisiossa Loimua vastaan ja Oriveden Ponnistuksen liberon Hillaelina Hämäläisen LP Kangasalaa vastaan Pitkäjärven koululla.

Mäntylä pelaa liigassa nyt kymmenettä kauttaan ja Hämäläinen yhdettätoistaan. Mäntylän debyytti tapahtui liigassa 7.10.2006 Piivolleyn paidassa kotiottelussa Pielaveden Sampoa vastaan ja Hämäläisen jo 2,5 vuotta aiemmin, 28.1.2004 Plokin paidassa LP Viestiä vastaan

28-vuotias Mäntylä ja 27-vuotias Hämäläinen ovat molemmat kantaneet myös Suomen maajoukkueen liberopaitaa. Mäntylällä on tilillään 5 SM-mitalia ja Hämäläisellä peräti viisi Suomen mestaruutta LP Viestin riveissä. Mäntylä oli liigatähdistössä 2012 ja Hämäläinen seitsemän kertaa 2007-2013.

Uusimmat uutiset

Jaa artikkeli

Lue myös

Kaikki artikkelit
LP Pihtipudas täydensi joukkuettaan Batistella 1.9.2026 Naiset LP Viestille australialainen yleispelaaja 24.8.2026 Naiset Lotta Poutiainen LP Pihtiputaan uusin sopimuspelaaja 17.8.2026 Naiset