Naiset JymyVolley

JymyVolleyn toinen passari palaa tuttuun seuraan

Kurikan Ryhdissä lentopallon perusoppinsa hankkinut Meri Törmä on JymyVolleyn toinen passari. 21-vuotias Meri palaa tuttuun seuraan, sillä hän on pelannut aiemmin 1-sarjaa Jymy Akatemian   riveissä.

JymyVolleyn toinen passari palaa tuttuun seuraan

© Mestaruusliiga / Kuvituskuva

– Jymyssä arki rakentuu mukavasti opiskelujen ja laadukkaan treenaamisen ympärille. Myös entisestään tutut joukkuekaverit helpottivat valintaa, 177-senttinen passari kertoo.

Meri on ehtinyt pelata 1-sarjaa myös LP Vampulan ja Vaasan Kiiston väreissä, yhteensä kausia on takana neljä. Liigakentätkään eivät ole vieraita, sillä hän on pelannut myös LiigaPlokissa Pihtiputaalla.

– Olen tsemppaava ja intohimoinen pelaaja. Olen kiertänyt eri pelipaikoilla, ja se on tehnyt minusta monipuolisen pelaajan, vahvana joukkuepelaajana itseään pitävä Meri kertoo. 

Tulevalla kaudella Meri haluaa saada lisää tempoa passipeliin ja löytää myös aiempaa tasaisemman peliotteen.

– Tuon joukkueeseen taistelutahto niin treeneihin kuin peleihinkin, hän lupaa. 

Meri opiskelee tradenomiksi Seinäjoen Ammattikorkeakoulussa. Kesän hän työskentelee pankissa. Hänen sopimuksensa on yhden kauden mittainen. 

JymyVolley on jo aiemmin allekirjoittanut sopimuksen passari Julia Junilan kanssa. Hän palaa kentälle yhden välivuoden jälkeen. 

 

 

Uusimmat uutiset

Jaa artikkeli

Lue myös

Kaikki artikkelit
LP Pihtipudas täydensi joukkuettaan Batistella 1.9.2026 Naiset LP Viestille australialainen yleispelaaja 24.8.2026 Naiset Lotta Poutiainen LP Pihtiputaan uusin sopimuspelaaja 17.8.2026 Naiset