Naiset

Lentiskerho palasi voittajaksi

HämeenlinnanLentiskerho palasi voittojen tielle kun se voitti Iittalahallissa WoVon 3-0 (25-12, 25-18 ja 25-20).

Lentiskerho palasi voittajaksi

© Mestaruusliiga / Kuvituskuva

Lentiskerho pelasi iloista lentistä ja hallitsi ottelua selvästi. Kerho pelasi samalla kokoonpanolla koko ottelun ja kentällä olivat Kylmäaho, Heikkiniemi, Tosi, Okaro, Laukkanen, Friberg ja liberoina Porsanger. Okaro hakkasi palloa tuttuun tapaan ja teki pisteet 23/+16, Heikkiniemen pisteet olivat 14/+8. WoVon tehokkaimmat olivat Slover ja Lindgren.

Kesän EM-kisoissa jalkansa loukannut Kerhon Emmi Riikilä oli jo lämmittelyssä mukana mutta komentoa kentälle ei vielä tapahtunut.

Matteo Pentassuglia, Kerho:

– Tänään koko joukkue pelasi taitojensa mukaa ja vaihtoja ei tarvinnut. Peliasenne oli hyvä koko ottelun ajan.

Tuomas Alatalo, WoVo:

– Hämeenlinna oli kova vastustaja ja ansaitsi voittonsa. Ei meidänkään joukkue huonosti pelannut.

Lentiskerho palasi voittajaksi

LähiTapiola pisteet:
3 Okaro Kerho
2 Heikkiniemi Kerho
1 Slover WoVo

PROliberopelaaja
Julia Porsanger Kerho

Yleisöä 342

Ottelutilast0

Kuvat: Veli-Matti A. Pitkänen

Lentiskerho palasi voittajaksi

Uusimmat uutiset

Jaa artikkeli

Lue myös

Kaikki artikkelit
LP Pihtipudas täydensi joukkuettaan Batistella 1.9.2026 Naiset LP Viestille australialainen yleispelaaja 24.8.2026 Naiset Lotta Poutiainen LP Pihtiputaan uusin sopimuspelaaja 17.8.2026 Naiset