Naiset LP Kangasala

LP Kangasalle yhdysvaltalaispassari

LP Kangasalan naisten lentopallon liigajoukkue on täydentänyt rivejään amerikkalaisella passari Elizabeth Kobersteinilla.

LP Kangasalle yhdysvaltalaispassari

© Mestaruusliiga / Kuvituskuva

 23-vuotias ja 180-senttinen Passari tulee Kangasalle Milwaukeesta Marquetten yliopistosta.

LP testasi Kobersteinia viikon verran ja päävalmentaja Olavi Pajala vakuuttui nopeasti hänen kyvyistään.

– Kobersteinin hyvä passitekniikka mahdollistaa pelityylin, jota haen. Lisäksi perusasiat torjunnassa ja puolustuksessa ovat kunnossa. Kun vielä asenne harjoitteluun oli testijakson aikana hyvä ja luonteeltan hän sopi porukkaan oli päätös helppo tehdä.

Koberstein palaa Kangasalle elokuun alussa uuden joukkueensa riveihin.

– Olen innoissani sopimuksesta. Pelaajat ottivat minut hyvin vastaan, Tampereen seutu sekä joukkueen pelityyli miellyttivät minua paljon. Odotan kaudelta joukkueen liigamenestyksen lisäksi CEV-cupin kansainvälisiä otteluita sekä omaa tasaisen vahvaa panosta joukkueen hyväksi.

Elizabeth Koberstein
Seura 2015-2016: LP Kangasala
Pelipaikka: passari
Ikä: 23 vuotias
Pituus: 180 cm
Seura 2014-2015: Milwaukee University

Uusimmat uutiset

Jaa artikkeli

Lue myös

Kaikki artikkelit
LP Pihtipudas täydensi joukkuettaan Batistella 1.9.2026 Naiset LP Viestille australialainen yleispelaaja 24.8.2026 Naiset Lotta Poutiainen LP Pihtiputaan uusin sopimuspelaaja 17.8.2026 Naiset