Naiset OrPo

OrPolle serbialainen päävalmentaja

Viime kaudella Mestaruusliigassa naisten lentopallon pronssille yltäneen Oriveden Ponnistuksen uusi päävalmentaja on serbialainen Zvonko Nikolic, 36.

OrPolle serbialainen päävalmentaja

© Mestaruusliiga / Kuvituskuva


Sopimus on yksivuotinen. Nikolicin valmennuksessa ovat aiemmin olleet tanskalainen Aarhus Volleyball 2015-2016, itävaltalainen UVF Melk 2014-2015, serbialaiset OK Libero Cacak 2014, Napredak 2012-2013, Antena 2013, 2009-2012 Dalko. Tätä ennen hän on pelannut Serbian pääsarjassa 1999-2009.

Nikolic saapuu Orivedelle heinäkuun alussa. Sitä ennen OrPon pelaajat tekevät kesäharjoittelua hänen ohjeidensa mukaan.

– Olen kansainvälinen lentopallovalmentaja Serbiasta, jossa lentopallo on myös vahva laji. On suuri kunnia olla päävalmentaja OrPossa, seurassa, jolla on pitkä ja suuri lentopallohistoria. Olen kuullut ja löytänyt niin paljon hyviä asioita Orivedestä ja OrPosta, pienestä paikasta, jolla oli suuri sydän ja voimakas kannatus joukkueelleen.

– Yhdessä joukkueen johdon kanssa pyrimme tekemään vahvan tiimin tulevalle kaudelle. Suuri työ on edessäni. Niin kuin entisenä pelaajana, ja nyt valmentajana, tavoitteet (mestaruus, Suomen Cup, Challenge Cup) tulee aina olla korkealla. Olen naimisissa, 8-vuotiaan tyttären isä, Tea Nikolic, joka harjoittelee myös lentopalloa, kertoo Zvonko Nikolic .

Uusimmat uutiset

Jaa artikkeli

Lue myös

Kaikki artikkelit
LP Pihtipudas täydensi joukkuettaan Batistella 1.9.2026 Naiset LP Viestille australialainen yleispelaaja 24.8.2026 Naiset Lotta Poutiainen LP Pihtiputaan uusin sopimuspelaaja 17.8.2026 Naiset