Miehet

Team Lakkapäälle uusi libero

Lentopallon Mestaruusliigajoukkue Team Lakkapää on tehnyt loppukauden kattavan sopimuksen kanadalaisen liberon Jeremy Daviesin kanssa. Davies on pelannut Kanadassa yliopistosarjoissa tähän kauteen saakka. Davies on 24-vuotias ja pituutta hänellä on 177 sm.

Team Lakkapäälle uusi libero

© Mestaruusliiga / Kuvituskuva

– Jeremy tulee vahvistamaan meidän vastaanottoamme. Gabriel Domecus on jo pari peliä pelannut laitapelaajan paikalla ja hän tuo taas laajuutta ja vaihtoehtoja laitapelaamiseemme, Team Lakkapään päävalmentaja Henri Tuomi kertoo.

Davies on viime kauteen saakka pelannut Kanadassa yliopistojoukkueessa ja tämä kauden ajan hän ollut
harjoitellut Kanadan maajoukkueen harjoituskeskuksessa ja hakenut pelipaikkaa ammattilaiskentille.

– Jeremy on hyvä hihavastaanottaja, hän lukee peliä erittäin hyvin ja taistelee jokaisesta pallosta viimeiseen asti, Tuomi kuvaa uuden liberon ominaisuuksia.

Jeremy Davies on Team Lakkapään joukkueen mukana ja pelaa jo huomenna sunnuntaina Rantaperkiön Iskua vastaan.
Daviesin mukaantulon myötä Team Lakkapään joukkueesta Matias Korhonen on tänä viikonloppuna pelaamassa Napapiirin Pallokettujen mukana.

Uusimmat uutiset

Jaa artikkeli

Lue myös

Kaikki artikkelit
VaLePalla miehistö koossa, yhteistreenit käynnissä – Järnvall palaa seuraan 4.8.2026 Miehet Kuubalaiskaksikko vahvistamaan Raision Loimua 31.7.2026 Miehet Tiikereiden kokoonpano vahvistuu – neljä pelaajasopimusta julki 21.7.2026 Miehet