Miehet

TUTO Volleylle passari Puerto Ricosta

 Mestaruusliigan pronssijoukkue joutui etsimään uuden  ykköspassarin kun Joel Laakso siirtyi Hurrikaani Loimaan riveihin. Useiden vaihtoehtojen joukosta seura päätti tehdä sopimuksen 24-vuotiaan Sergio Carrillon kanssa.

Mikko Esko palaa Mestaruusliigaan TUTO Volleyn paidassa

© Mestaruusliiga / Kuvituskuva

Sergio sai hyvät suositukset monelta valmentajalta ja pelaajalta, joiden pohjalta päädyttiin pelaajasopimus solmimaan. Hän pelannut edellisinä vuosina  mm. VfB Friedrichshafenissa Saksassa. Kokemusta löytyy myös Neftçi Baku joukkueesta Azerbaidžanista ja viimeiseksi Odolena Vodasta Tsekeistä Jere Heiskasen joukkuekaverina.

Tulevan kesän ajan Carillo on  Puerto Ricon maajoukkueen mukana ja saapuu Turkuun elokuussa. Hänestä odotetaan joukkueen johtavaa pelaajaa. Mies onkin jo innoissaan saapumisesta TUTO Volley perheeseen ja uuteen kaupunkiin. 
  
  ” Turussa ollaan tyytyväisiä, kun vihdoin saatiin asiat sovittua Sergion kanssa. Hänellä on paljon pelikokemusta ”nuoresta” iästään huolimatta. Hän on myös tärkeä palanen ensi kauden joukkuetta, jonka rakentaminen on edennyt hyvää vauhtia. Itsekin olen jo innoissani tulevasta kaudesta ja kesäharjoittelusta.”, kertoo TUTO Volleyn tuore toimitusjohtaja Kimmo Hollmén.

TUTO Volleyn viestintä

Uusimmat uutiset

Jaa artikkeli

Lue myös

Kaikki artikkelit
Rekomaalle 300 liigapeliä, Carmodylle 400 torjuntaa 22.10.2026 Miehet Carmodylle kymmenen torjuntaa Leppävirralla 20.10.2026 Miehet Lentopallohuuma saapuu Naantaliin – Raision Loimu tuo Mestaruusliigan uuteen Kalevanniemen liikuntahalliin 19.10.2026 Miehet