Naiset Arctic Volley

WoVo Rovaniemelle kolmas yhdysvaltalaispelaaja

WoVo Rovaniemi on solminut yhden vuoden sopimuksen yhdysvaltalaisen keskipelaajan Katlin Wintersin kanssa.

WoVo pelaa tammikuun kotiottelunsa yleisörajoituksin

© Mestaruusliiga / Kuvituskuva

Winters on 191 cm pitkä ja hän on pelannut University of Nevadan Las Vegas Rebels joukkueessa.

Katlin saapuu muitten ulkomaanvahvistusten tavoin elokuussa Rovaniemelle.

WoVo Rovaniemen päävalmentaja Teemu Mäkikyrö:

– Tarkoitus oli lähteä tähän kauteen kotimaisin voimin, mutta suomalaisia keskipelaajia ei saatuhoukuteltua Rovaniemelle. Joukkue on nyt kasassa. Katlin Winters tuo meille kaivattua pituutta ja eri kombinaatio mahdollisuuksia peluuttamiseen. Arica Nassar ja Katlin Winters puhtaita keskipelaajia ja Jazmine White keskipelaajan ja hakkurin roolissa.

Maajoukkuenaiset Jessica Kosonen ja Nelli Rantanen yhdessä Johanna Pekkarisen kansssa hoitavat yleispelaajien tontit. Heidi Rovanperä passarina, Iida Eskonmaa liberona, kuntoutuva maajoukkueeseenkin valittu Jenna Keskimäki hakkurina, unohtamatta huipputasolle nousevia junioreita on WoVo Rovaniemellä kilpailukykyinen joukkue niin Mestaruusliigaan kuin europeleihinkin. 

Uusimmat uutiset

Jaa artikkeli

Lue myös

Kaikki artikkelit
LP Pihtipudas täydensi joukkuettaan Batistella 1.9.2026 Naiset LP Viestille australialainen yleispelaaja 24.8.2026 Naiset Lotta Poutiainen LP Pihtiputaan uusin sopimuspelaaja 17.8.2026 Naiset