Naiset LP Viesti

LP Viestille kylmää kyytiä kotihallissa

LP Viestin marraskuun mestaruusliigan kotipeliputki alkoi hankalasti. LP Viesti jäi täysin päivän vastustajansa jalkoihin, kun LP Kangasala jätti kotijoukkueen ilman pisteitä ja voitti pelin puhtaasti 3-0 (15-25, 13-25, 24-26).

Kuva: Markus Moisio

Kuva: Markus Moisio

LP Viestin marraskuun mestaruusliigan kotipeliputki alkoi hankalasti. LP Viesti jäi täysin päivän vastustajansa jalkoihin, kun LP Kangasala jätti kotijoukkueen ilman pisteitä ja voitti pelin puhtaasti 3-0 (15-25, 13-25, 24-26).

Ottelun ensimmäinen erä alkaa LP Kangasalan näytöksellä. Antti Poikela kutsuu pelaajansa jo toistamiseen aikalisälle tilanteessa 6-11.
LP Kangasala onnistuu syöttöruudussa rikkomaan hienosti LP Viestin vastaanottoa.
LP Viesti sortuu myös hyökkäyksessään useampaan verkkovirheeseen ja helppoon ratkaisuun, samalla kun Kangasalan hyökkäys toimii tuhoisasti. Lopulta erä selvästi LP Kangasalle 25-15. Iida Pölläseltä hieno erä, 7/+5.

Kuva: Markus Moisio
Kuva: Markus Moisio

Toinen erä mennään myös täysin vieraiden komennossa. LP Kangasala saa rakennettua parempia hyökkäyspaikkoja, LP Viestin kompuroidessa edelleen vastaanottonsa kanssa. Kangasala löytää hyökkäysratkaisuillaan myös paremmin tilaa LP Viestin kentästä.
Antti Poikela yrittää saada kotijoukkueen kirin päälle kierrättämällä pelaajiaan, mutta tuloksetta. Toinen erä LP Kangasalle vielä selvemmin 25-13. Kahden ensimmäisen erän jälkeen LP Kangasalan hyökkäysprosentti (49 %) on tuplasti LP Viestin vastaavaa (24 %) suurempi.

Kuva: Markus Moisio
Kuva: Markus Moisio

Pitkän erätauon jälkeen kentälle astelee sisuuntunut kotijoukkue Viivi Pyhäjärven johdolla. LP Viesti pystyy parantamaan vastaanottopeliään huomattavasti ja pääsee ensimmäistä kertaa pelissä muutaman pisteen johtoon.
Erässä nähdään pitkiä taistelupalloja, joukkueiden liberot kaivavat palloja tehokkaasti peliin ja hyökkääjät onnistuvat molemmin puolin.
Erän loppu etenee vuorotellen kummankin joukkueen johdossa, mutta ratkaisupalloissa LP Kangasala on kovempi. Näin LP Kangasala voittaa pelin suoraan 3-0.

Kuva: Markus Moisio
Kuva: Markus Moisio

Pelaajat

Anna Syrjälä:

  • Tulos kertoo, että oli meiltä vaikea ilta. Ansaittiin tappio tänään. Meillä on tällä kaudella ollut huonoja ensimmäisiä eriä, mutta Kangasala oli varsinkin hyökkäyksessä meitä parempi.

Rita Timonen:

  • Tultiin peliin hyvällä sykkeellä ja oltiin aggressiivisia niin puolustuksessa kuin hyökkäyksessäkin. Puolustukset on aina joukkuetta sytyttäviä suorituksia. Tänään oli hyvä peli meiltä kaikilta. Todella tasapainonen peli ja oltiin hyvällä jalalla liikkeellä. Toivottavasti saadaan jatkossa myös kotivoittoja.

Valmentajat

Antti Poikela:

  • Onnittelut LP Kangasalle, he pelasivat tänään hienosti. Ei pystytty vastaamaan heidän peliinsä ollenkaan ja pelattiin samalla kauden huonoin peli. Aika paljon jätti mietittävää. Edellisissä peleissä ollaan saatu puolustamalla hyvin vastustajan hyökkäystehoja alas, ja tänään oltiin tosi kaukana siitä. Valmentajalla on iso vastuu tuloksesta ja varsinkin tänään otan paljon omaan piikkiin. Valmistautuminen ja se miten treenattiin, meni vihkoon.

Nik Buser:

  • Todella iloinen varsinkin pelaajien puolesta. Kaksi ensimmäistä erää oli meiltä kauden parasta peliä. Oltiin pelin päällä varsinkin puolustuksessa ja tehtiin vastustajalle pisteiden teko vaikeaksi. Myös kova syöttö vaikeutti sitä totta kai. Pitkän erän jälkeen oltiin valmiita siihen, että Viesti parantaa peliä. Meidän piti löytää uusia tapoja tehdä pisteitä ja onnistuimme siinä. Pelaajat tiesivät mitä kentällä pitää tehdä, he toteuttivat pelisuunnitelmaa ja lukivat peliä hienosti. Ajoittain hieman heikompi vastaanotto ei vaikuttanut hyökkäykseemme negatiivisesti.

Parhaat pelaajat (MVP:t)

LP Viesti: Viivi Pyhäjärvi
LP Kangasala: Iiris Rajamäki

PROlibero

Rita Timonen (LP Kangasala, #1)

Ottelutilastot

LP Viesti – LP Kangasala
0-3 (15–25, 13–25, 24–26)

Pyhäjärvi 11/+4
Czakan 5/+4
Nikkanen 5/+1

Pöllänen 19/+14
Huoman 10/+3
Rajamäki 7/+6

Parhaat torjujat:
Czakan 2
Pöllänen 2
Pyhäjärvi 1
Legien 1
Jordan 1

Parhaat ässäsyöttäjät:
Legien 2
Rajamäki 2
Kantokoski 1
Huoman 1
Kähkölä 1

Katsojia 610

Tarkka ottelutilasto

Joukkueiden seuraavat ottelut
LP Viesti: 12.11.2026 klo 18:30 LP Viesti–LP-Vampula, Salohalli
LP Kangasala: 12.11.2026 klo 18:30 LP Kangasala–Oriveden Ponnistus, Kangasala Areena

Lehdistötilaisuus

Highlights

Uusimmat uutiset

Jaa artikkeli

Lue myös

Kaikki artikkelit
Naisten liigakauden otteluennätykset 30.10.2026 Naiset LP Pihtipudas kieltää rummut, torvet ja räikät Mestaruusliigan otteluissaan 30.10.2026 Naiset Pelaajat tutuksi: Taylor Humphrey 30.10.2026 Naiset