Uutiset
Mestaruusliigan uusia pelipäiviä (10.2.)
Uusia pelipäiviä aiemmin siirretyille peleille.
Puijo Wolley jälleen kova – WoVo nurin Napapiirillä
Puijo Wolley otti seitsemännen voittonsa viimeiseen kymmeneen peliin, kun se löi vieraskentällä WoVon 3-1.
Mestaruusliigan ottelusiirto (9.2) – LP Viesti – OrPo
Mestaruusliigan ottelusiirtoja ja uusia peliaikoja
WoVo ja Lentiskerho palasivat voitokkaasti kotiyleisöidensä eteen
Kaksi puhdasta 3-0 -voittoa oli tarjolla kotiyleisöille niiden palattua lehtereille Rovaniemellä ja Hämeenlinnassa sunnuntaina.
OrPo rutisti voiton Puijo Wolleysta
Naisten Mestaruusliigan nelosen ja viitosen ero oli vain marginaalinen myös lauantaisessa kohtaamisessa Orivedellä, jossa OrPo otti lopulta 3-2 -voiton Puijo Wolleysta. Näin joukkueiden ero sarjassaa on nyt seitsemän pistettä.
Tiikerit haki vierasvoiton Akaasta – VaLePa, Savo ja Etta lauantain muut voittajat
Miesten Mestaruusliigalauantain vierasvoitto nähtiin Akaassa, jossa sarjakakkonen kaatui Tiikereiden käsittelyssä. Sastamalassa, Oulussa sekä Pielevdellä sen sijaan nähtiin kotivoitot.
Ottelusiirto (5.2.), Helsinki Volley – LP Kangasala
Mestaruusliigan ottelusiirto.
Vapautunut Team Lakkapää otti selvän voiton TUTO Volleystä
Team Lakkapää peli-ilme oli täysin muuttunut verrattuna edelliseen kotiotteluun. Joukkue pelasi raikkaasti ja rentoutuneesti ottaen täydet sarjapisteet lentopallon Mestaruusliigan ottelussaan TUTO Volleyltä erin 3-0 (25-18, 25-16, 25-20) Lapin Urheiluopistolla perjantai-iltana pelatussa ottelussa.
Trotter ja Välimaa yleisön suosikkipassarit – Parasta palvelua tarjoillevat OmaSp passarit tammikuussa
Pölkky Kuusamon Jalissa Trotter ja Akaa-Volleyn Anton Välimaa ovat selkeästi Mestaruusliigayleisön suosiossa. Kaksikko on valittu Mestaruusliigan tammikuun Parasta palvelua – OmaSp kuukauden passareiksi. Valinta tehdään tällä kaudella yleisöäänestyksellä.


















